HAYIT EKSTRAKTI -KADIN OTU-
 
HAYIT EKSTRAKTI -KADIN OTU-

KADIN HASTALIKLARI ve HAYIT

                                                              (Vitex agnus- castus)

Almanya'da, 1930 yılında, Dr. Cerhard Madaus'un hayıt üzerine yürüttüğü ilk bilimsel araştırmalar, bu bitkinin kadınların hormon dengesi üzerindeki olumlu etkilerini onaylar. O günden bugüne hayıt, bir 'Kadın Otu’ olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bilim adamları, hayıtın, vücutta hormon dengesini sağlayan hipofiz bezini düzenleyerek, hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirdiğini düşünüyorlar.

FAYDASI:

Adet öncesi sendromlar (PMS), adet zorlukları ve menopoz kadınlık tarihi kadar eski problemlerdir. Kadınlara bu konularda yardımcı olmak için çok çeşitli çareler araştırılmıştır. Şüphesizki doğal terapi yöntemleri bu alanda da yol göstermektedir. Bu naturel terapilerden birisi özellikle göze çarpmaktadır.Hayıt her yaştaki kadın için ebedi bir bitkisel çaredir. M.Ö 450’ de hayıt’ tan ilk olarakbahseden tıbbın babası kabul edilen Hipokrat’ tır (Hippocrates). O zamandan beri HAYIT yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle “kadın hastalıkları” için tavsiye edile gelmiştir. Adet öncesi gerginlik (PMT), genellikle östrojen ve hormonları arasında dengesizliğe neden olur. Progesteron’ un göreceli noksanlığı; adet gecikmesi, göğüslerin hassasiyeti, sancı, kramp ve depresyon gibi semptomlardan sorumlu rahatsızlıklara yol açar. Hayıt bu semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkili olabilmektedir. Hayıt içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pekçok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt , hipofiz bezini yumurtalıklardaki corpus luteum tarafından progesteron üretiminin artmasına yol açan belirli hormonları daha çok veya daha az üretmek için uyarır. Hayıt vücuttaki kadınlık hormonlarını doğal bir şekilde dengeleyerek işlev görür. Hayıt, başkaca progesteron terapilerinin başarılı olamadığı durumlarda bile başarılı olabilmiştir. Hem de bazen sentetik hormon yerleştirme sonucu oluşan yan etkilerin hiçbirine neden olmaksızın. Hayıt adet öncesi gerginlik (PMT) semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat,en iyi sonuç için hayıt en az 3 ay süre ile alınmalıdır. Yapılan çalışmalarda daha uzun süreli olarak hayıt alımının PMT’ yi tamamen ortadan kaldırabileceği görülmüştür.

Hayıt çok nazik bir bitki de olsa, etkisi inip çıkan bir piston gibidir. Sivri yerleri düzleştirir, çukur yerleri yükseltir. O adet periyodunuzu ister çok kısa olsun, isterse hiç olmasın, kanama zamanı çok uzun veya çok kısa olsun, kanamanız çok hafif veya ağır olsun herşeyi normale döndürmek için elinden geleni yapacaktır. O aynı zamanda hem afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) hem de anti-afrodizyak özelliğe sahiptir. Yani cinsel isteğiniz çok fazla ise onu azaltacak, az ise yükseltecek ve normale döndürecektir. Menopoz hormonal iniş çıkışın sonunda büyük bir çukurdur. Hayıt progesteron’ daki dramatik inişi yavaşlatarak ve hormon seviyesindeki değişikliklere vücudu alıştırarak bu süreçte yardımcı olmaktadır. Sıcak basması, vajina kuruluğu, baş dönmesi vedepresyon gibi menopoz semptomları hayıt terapisine olumlu tepki vereceklerdir. Hormon dengesizliği kısırlığa da yol açabilmektedir. Bu nedenle hayıt yumurtlama periyodunu düzenlemeye ve hamile kalma şansının artmasına yardımcı olabilir. Doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde hayıt alındığında, süt verimi belirgin şekilde artmaktadır. Doğum kontrol hapına son verdikten sonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesinde çok yararlı olur. Hayıtın, her ne kadar kullanım alanlarının çoğu bayanlar için olsa da erkeklerde depresyon ve buna bağlı cinsel iktidarsızlık durumlarında da kullanılılabilir. Erkeklerde testesteron, kadınlarda ise östrojen fazlalığının neden olduğu aşırı kıllanma ve sivilcelere (akne) karşı, hayıt terapisi hormonları dengeleyerek yardımcı olabilir. Hayıt, 2400 yılı aşan kullanım süreci buyunca tamamen güvenli ve yan etkisiz olduğunu kanıtlamış bir bitkidir.

İlaç değil gıda takviyesi, Yardımcı Destek Üründür...


 Referanslar: 

1. Odenthal, K.P. Phytotherapy Research 1998 12(1), S 160-S161.
2. Du Mee, C. Aust. J. Med. Herbalism 1993 5, 63-65.
3. Haller, J. Z. Geburtsshílfe und Gynakologie 1961 156, 274-302.
4. Blumenthal, M.; Goldberg, A.; Brinckmann, J. Eds.; Tyler, V.E.; Expanded Commission E Monographs. American Botanical Counsil, 2000.
5. Gruenwald, J.; Brendler, T.; Jaenicke, C. PDR for Herbal Medicines. Medical Economics Company, 1998.
6. Lauritzen, C.H.; Reuter, H.D.; Repge, R.R. Phytomed. 1997 4, 183-189.
7. Bohnert, K.J. Herbal Res. Rev. 1997, 19-21.
8. Pizzorno, J.; Murray, M.T. Eds. Textbook of Natural Medicine, 2nd Ed. Churchill Livingstone, 1999.
9. Dewick, P.M. Medicinal Natural Products: A Biosynthetic Approach. John Wiley & Sons, N.Y., 1999, 295-320.
10. Vitex Agnus Castus, in The Australian Journal of Medical Herbalism. Cheryl Du Mee.
11. Hobbs, C. Vitex, The Women's Herb. Botanical Press.
12. Bartram, T., Agnus Castus, in Grace Magazine.
13. N.Eröztürk, "Bir Yudum Sağlık”, Anahtar Yayınları, İstanbul,2000
14. Prof. Dr., T.Baytop, "Türkiyede Bitkilerle Tedavi", İ.Ü Eczacılık Fak., İstanbul, 1984
15. Dr. A.Asımgil, “Şifalı Bitkiler”, Timaş, İstanbul,1999
16.Baytop, Turan. 1999.'Türkiye'de Bitkilerle Tedavi'. Nobel Tıp Kitapevi, istanbul. -Bremness, Lesley. 1988. 'The Complete Book OfHerbs'. Dorling Kindersley. London. -Chevallier, Andrew. 1996. 'The Encyclopedia Of Medicinal Plants'. Dorling Kindersley. London.
17.Hobbs, Christopher. 1990. 'Vitex, The Wo-men's Herb'. Botanica press. Santa Cruz. -Ody, Penelope. 1993. 'The Complete Medicinal Herbal'. Dorling Kindersley. London. -Tierra, Michael. 1988. ' Planetary Herbology'. Lotus Press. USA.
18.Weed, Susun. 1992. 'Menopausal Years, The Wise Woman Way'. Ash Tree Publishing. NY.
Arı Poleni Çayı Resmi Web Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır. 2010
Web Tasarım Kodlama WebMedya
Prostat, Prostat büyümesi, Prostat kanseri, prostat tedavi, bitkisel, kanser, psa, sistit, prostatit, kadın hastalıkları, iltihap, ari poleni cayi, prostat cayi, propolis, jinekoloji, akıntı, rahim
Yurtdışı Eğitim